Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.10.2003 року №601
2011-01-29 14:13
Зареєстровано в Міністерстві юстиції України
10.11.2003 р. за №1025/8346
(В редакції станом на 25.03.2009 р.)
Загальні положення
1. Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 26 «Виплати працівникам» /далі — Положення (стандарт) 26/ визначає методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про виплати (у грошовій і не грошовій формах) за роботи, виконані працівниками, та її розкриття у фінансовій звітності.
2. Норми Положення (стандарту) 26 застосовуються роботодавцями — підприємствами, організаціями, іншими юридичними особами (далі — підприємства) незалежно від форм власності (крім бюджетних установ).
3. Терміни, що використовуються у положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку, мають таке значення:
4. Виплати працівникам включають поточні виплати, виплати при звільненні, виплати по закінченні трудової діяльності, виплати інструментами власного капіталу підприємства, інші довгострокові виплати.
Поточні виплати працівникам
5. Поточні виплати працівникам включають: заробітну плату за окладами та тарифами, інші нарахування з оплати праці; виплати за невідпрацьований час (щорічні відпустки та інший оплачуваний невідпрацьований час); премії та інші заохочувальні виплати, що підлягають сплаті протягом дванадцяти місяців по закінченні періоду, у якому працівники виконують відповідну роботу, тощо.
6. Нарахована сума виплати працівникам за роботу, виконану ними протягом звітного періоду, визнається поточним зобов’язанням.
7. Виплати за невідпрацьований час, що підлягають накопиченню, визнаються зобов’язанням через створення забезпечення у звітному періоді.
Виплати за невідпрацьований час, що не підлягають накопиченню, визнаються зобов’язанням у тому періоді, у якому час відсутності працівника на роботі підлягає оплаті.
8. Премії та інші заохочувальні виплати визнаються зобов’язанням через створення забезпечення у звітному періоді, якщо робота, виконана працівниками у цьому періоді, дає їм право на отримання таких виплат у майбутньому.
Виплати при звільненні
9. Зобов’язання щодо виплат при звільненні визнається у разі, якщо підприємство має невідмовне зобов’язання звільнити працівника або кількох працівників до досягнення ними пенсійного віку або надавати виплати при звільненні за власним бажанням згідно із законодавством, контрактом чи іншою угодою.
10. Виплати при звільненні визнаються витратами того періоду, у якому виникають зобов’язання за такими виплатами.
11. Виплати при звільненні, що не підлягають сплаті в повному обсязі протягом дванадцяти місяців після дати балансу, обчислюються за теперішньою вартістю з використанням ставки дисконту, визначеної у пункті 28 Положення (стандарту) 26.
12. Якщо звільнення за власним бажанням відбуватиметься за пропозицією підприємства із зобов’язанням здійснити виплати при звільненні, то оцінка таких виплат здійснюється з урахуванням кількості працівників, які, як очікується, приймуть таку пропозицію.
Виплати по закінченні трудової діяльності
13. Зобов’язання та активи, пов’язані з виплатами по закінченні трудової діяльності, обліковуються за кожною програмою виплат по закінченні трудової діяльності.
14. Нарахована сума внесків за програмою з визначеним внеском визнається поточним зобов’язанням у періоді, протягом якого працівники виконували роботу.
15. Відрахування за програмою з визначеним внеском, що не підлягають сплаті в повному обсязі протягом дванадцяти місяців по закінченні періоду, у якому працівники виконують відповідну роботу, обчислюються за теперішньою вартістю з використанням ставки дисконту, визначеної у пункті 28 Положення (стандарту) 26.
16. Зобов’язання за програмою з визначеною виплатою визначається в сумі теперішньої вартості зобов’язання за такою програмою на дату балансу та не визнаних згідно з пунктом 19 Положення (стандарту) 26 актуарних прибутків (за вирахуванням не визнаних актуарних збитків), яка зменшується на вартість раніше виконаних працівниками, але ще не визнаних робіт і на справедливу вартість на дату балансу активів програми, якими буде погашатися це зобов’язання. Теперішня вартість зобов’язання за програмою з визначеною виплатою обчислюється з використанням ставки дисконту, визначеної у пункті 28 Положення (стандарту) 26.
Якщо визначена в такому порядку величина має від’ємне значення, то вона визнається активом за нижчою з двох величин:
17. Витрати за програмою з визначеною виплатою визнаються в сумі вартості поточних робіт, виконаних працівниками, витрат на відсотки за програмою, визнаних актуарних збитків, визнаної вартості раніше виконаних працівниками робіт, збитку (за вирахуванням прибутку) від скорочення програми з визначеною виплатою або остаточних розрахунків за нею, яка зменшується на суму очікуваного прибутку від активів цієї програми, на суму, яка підлягає відшкодуванню підприємству за програмою, і на суму визнаних актуарних прибутків.
Якщо визначена в такому порядку величина має від’ємне значення, то вона визнається іншим операційним доходом.
18. Протягом звітного року витрати на відсотки за програмою обчислюються як добуток ставки дисконту, визначеної на початок звітного року, та теперішньої вартості зобов’язання за програмою з визначеною виплатою.
19. Актуарні прибутки (збитки) визнаються за кожною програмою з визначеною виплатою, виходячи з перевищення накопичених за період з початку програми невизнаних актуарних прибутків (збитків) на кінець попереднього звітного періоду над більшою з таких величин:
а) 10 відсотків теперішньої вартості зобов’язання за програмою з визначеною виплатою на цю дату;
б) 10 відсотків справедливої вартості активів програми на цю дату.
Сума актуарних прибутків (збитків) звітного періоду визначається діленням цієї величини на очікуваний середній строк роботи, що залишився до досягнення працівниками, охопленими цією програмою, пенсійного віку.
20. Вартість раніше виконаних працівниками робіт визнається рівномірно протягом середнього періоду до дати, з якої виплати стають гарантованими за умовами програми з визначеною виплатою. У разі започаткування програми з визначеною виплатою або внесення змін до неї вартість раніше виконаних працівниками робіт, яким виплати вже гарантовано, визнається у періоді, у якому започатковується така програма або набувають чинності зміни до неї.
21. Прибуток (збиток) від скорочення програми з визначеною виплатою або остаточного розрахунку за такою програмою визначається в сумі зміни теперішньої вартості зобов’язання за програмою, зміни справедливої вартості активів програми, невизнаних актуарних прибутків (за вирахуванням невизнаних актуарних збитків) і невизнаної вартості раніше виконаних працівниками робіт.
22. Прибуток (збиток) від скорочення програми з визначеною виплатою та остаточного розрахунку за такою програмою визнається після переоцінки зобов’язань і пов’язаних з ними активів програми з урахуванням актуарних припущень на дату скорочення програми чи остаточного розрахунку.
23. Очікуваний прибуток від активів програми з визначеною виплатою дорівнює зміні справедливої вартості цих активів, утримуваних протягом звітного періоду, з урахуванням фактичних внесків і виплат.
24. Для визначення теперішньої вартості зобов’язання за програмою з визначеною виплатою та відповідної вартості поточних робіт, виконаних працівниками, а за необхідності, і вартості раніше виконаних працівниками робіт, підприємство кожний період, у якому працівники виконують роботу, розглядає як такий, що приводить до виникнення у працівників права на додаткову виплату у майбутньому, а кожна така виплата для визначення остаточного зобов’язання обчислюється окремо.
25. Для визначення вартості поточних робіт, виконаних працівниками, а за необхідності, і вартості раніше виконаних працівниками робіт загальна сума зобов’язань за програмою з визначеною виплатою розподіляється між періодами виникнення такого зобов’язання (тобто між періодами, у яких працівники виконували роботу, за які вони отримують право на виплати при звільненні). Для розподілу застосовується прийнята підприємством методика розрахунку суми виплат за програмою з визначеною виплатою.
Якщо виконання працівниками робіт у наступні роки приведе до зростання суми виплат порівняно з попередніми роками, підприємство відображає такі виплати на прямолінійній основі з дати, з якої виконана працівниками робота приведе до виплат за програмою з визначеною виплатою (незалежно від впливу подальшого виконання ними робіт на розмір виплат), до дати, з якої подальше виконання робіт не приведе до значної суми майбутніх виплат за програмою з визначеною виплатою, крім випадків підвищення заробітної плати в майбутньому.
26. Теперішня вартість зобов’язання за програмою з визначеною виплатою та справедлива вартість активів цієї програми визначаються з такою регулярністю, щоб відображені у фінансовій звітності суми зобов’язання, активу і витрат (доходів), пов’язаних з такою програмою, суттєво не відрізнялися від сум зобов’язання, активу і витрат (доходів), визначених на дату балансу з урахуванням змін в актуарних припущеннях.
27. В актуарних припущеннях використовуються такі демографічні і фінансові показники, зокрема:
28. Для визначення теперішньої вартості зобов’язання за програмами виплат по закінченні трудової діяльності ставка дисконту обчислюється із застосуванням ринкової ставки доходу за високоліквідними корпоративними облігаціями на дату балансу. У разі відсутності активного ринку корпоративних облігацій використовується відсоткова ставка доходу за довгостроковими державними облігаціями на дату балансу. При цьому обираються облігації, валюта та строк погашення яких відповідають валюті та прогнозованому строку погашення зобов’язання за кожною програмою.
29. Програми виплат за участю кількох роботодавців розглядаються як програми з визначеною виплатою або з визначеним внеском відповідно до умов програми. У разі відсутності достатньої інформації щодо розподілу між роботодавцями активів, зобов’язань, витрат і доходів за програмою виплат за участю кількох роботодавців, зобов’язання і витрати за такою програмою визначаються і визнаються у порядку, передбаченому для програми з визначеним внеском.
Інші виплати працівникам
30. Зобов’язання щодо виплат інструментами власного капіталу підприємства визначаються і визнаються згідно з Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 13 «Фінансові інструменти», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 30 листопада 2001 року №559, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 19 грудня 2001 року за №1050/6241.
31. Інші довгострокові виплати працівникам визнаються зобов’язанням через створення на дату балансу забезпечення в сумі теперішньої вартості цього зобов’язання на дату балансу за вирахуванням справедливої вартості на дату балансу активів програми, якими буде погашатися це зобов’язання. Обчислення теперішньої вартості зобов’язання за іншими довгостроковими виплатами здійснюється відповідно до пунктів 24 - 28 Положення (стандарту) 26.
Витрати на інші довгострокові виплати працівникам визначаються в сумі вартості поточних робіт, виконаних працівниками, витрат на відсотки за програмою, актуарних збитків (за вирахуванням актуарних прибутків) і збитків (за вирахуванням прибутків) від скорочення програми або остаточних розрахунків за нею, зменшеної на суму очікуваного прибутку від активів програми, на суму визнаного активом права на відшкодування і на суму вартості раніше виконаних працівниками робіт. Актуарні прибутки (збитки) та вартість раніше виконаних працівниками робіт визнаються у періоді їх виникнення.
Якщо визначена в такому порядку величина має від’ємне значення, то вона визнається іншим операційним доходом.
Розкриття інформації про виплати працівникам у примітках до фінансової звітності
32. У примітках до фінансової звітності щодо кожної програми з визначеним внеском наводиться сума відрахувань, включена до витрат звітного року.
33. У примітках до фінансової звітності щодо кожної програми з визначеною виплатою наводиться така інформація:
33.1. Загальний опис типу програми.
33.2. Залишок зобов’язання (активу) на початок і кінець звітного року.
33.3. Теперішня вартість забезпечених, частково забезпечених і незабезпечених активами програми зобов’язань на дату балансу.
33.4. Не визнані актуарні прибутки (збитки) на початок і кінець звітного року.
33.5. Не визнана вартість раніше виконаних працівниками робіт на початок і кінець звітного року.
33.6. Не визнана активом частина вартості згідно з пунктом 16 Положення (стандарту) 26.
33.7. Склад активів програми із зазначенням їх справедливої вартості на початок і кінець звітного року.
33.8. Включені до звіту про фінансові результати (із зазначенням статей звіту, до яких вони включені):
33.8.1. Вартість поточних робіт, виконаних працівниками.
33.8.2. Витрати на відсотки за програмою.
33.8.3. Очікуваний прибуток від активів програми та визнане активом право на відшкодування.
33.8.4. Актуарні прибутки (збитки).
33.8.5. Вартість раніше виконаних працівниками робіт.
33.8.6. Прибуток (збиток) від скорочення програми або остаточного розрахунку за нею.
33.8.7. Фактичний прибуток від активів програми і визнане активом право на відшкодування.
33.9. Використані в актуарних припущеннях на дату балансу (в абсолютному виразі і як різниця між різними ставками відсотка або іншими змінними):
33.9.1. Ставки дисконту.
33.9.2. Очікуваний рівень прибутковості активів програми за звітний рік і визнане активом право на відшкодування.
33.9.3. Очікувані рівні заробітної плати.
33.9.4. Очікувані витрати на медичне обслуговування.
33.9.5. Інші суттєві актуарні припущення.
34. У примітках до фінансової звітності щодо кожної програми виплат інструментами власного капіталу наводиться така інформація:
34.1. Характер та умови виплат за такими програмами.
34.2. Облікова політика щодо таких програм.
34.3. Включені до фінансової звітності суми щодо кожної такої програми.
34.4. Кількість та умови фінансових інструментів за такими програмами на початок і кінець звітного року, а також ступінь гарантованості прав працівників на ці інструменти на початок і кінець звітного року.
34.5. Кількість та умови фінансових інструментів власного капіталу, емітованих підприємством для фонду або для працівників протягом звітного року.
34.6. Справедлива вартість компенсації, отриманої з фонду або від працівників.
34.7. Кількість, дата та ціна виконання опціонів на акції за такими програмами у звітному році.
34.8. Кількість опціонів на акції, утримувачами яких є фонд або працівники, строк дії яких закінчився у звітному році.
34.9. Сума та основні умови позик чи гарантій, наданих підприємством фонду або на його користь.
34.10. Справедлива вартість на початок і кінець звітного року фінансових інструментів власного капіталу (за винятком опціонів на акції підприємства) за такими програмами.
34.11. Справедлива вартість на дату випуску фінансових інструментів власного капіталу підприємства (за винятком опціонів на акції), емітованих підприємством для фонду або для працівників протягом звітного року. Якщо неможливо визначити справедливу вартість фінансових інструментів власного капіталу (за винятком опціонів на акції), то цей факт розкривається.
Начальник Управління методології бухгалтерського обліку В. Пархоменко
Каждый ваш вклад имеет большое значение. Поддержите независимые научные исследования автора и помогите более глубоко изучать важные темы сегодняшнего дня
Пополнить банку на независимые научные исследования
Просмотров всего: 25706 Просмотров сегодня: 40
Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 10 «Дебіторська заборгованість»
Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 21 «Вплив змін валютних курсів»